Cięcie blachy – technologia laserowa czy technologia plazmowa?

Obecnie laserowe cięcie blach cieszy się ogromną popularnością. Metoda, ta w porównaniu z cięciem tlenowym, plazmowym czy przy pomocy strumienia wody zapewnia możliwość uzyskania precyzyjnych kształtów. Wycinanie laserowe blach pozwala na osiągnięcie w pełni zadowalających efektów końcowych.

Na czym polega cięcie laserem?

Wycinanie laserowe stanowi jedną z najpopularniejszych metod obróbki blachy. Do tego celu jest używana wiązka laserowa, przy pomocy której na przestrzeń blachy zostaje rozprowadzona znaczna ilość energii. Dzięki temu każdy fachowiec w tej dziedzinie może pozwolić sobie na dokładne i precyzyjne cięcie różnorodnego metalu oraz uzyskanie pożądanych kształtów. Dużą popularnością cieszy się cięcie laserem Poznań.

Nowoczesne cięcie z użyciem lasera jest wykonywane za pomocą wypalania, odparowywania topnienia, wydmuchiwania oraz tworzenia pęknięć. Ostatni sposób bardzo często stosuje się do cięcia metalu.
Cięcie laserem jest bardzo skuteczne oraz praktyczne. To nowoczesne rozwiązanie pozwala na w pełni zadowalającą obróbkę różnorodnych rodzajów blach. Metoda ta idealnie spisuje się podczas cięcia miedzi, aluminium oraz mosiądzu. Usługę tę można wykonać na przykład tu: https://zelka.pl/uslugi/ciecie-laserem/ciecie-blachy-laserem/

Cięcie laserowe blach, a inne znane metody obróbki

Laserowe ciecie blach nie jet jedyną, znaną na rynku metodą obróbki materiału. Oprócz tej metody popularne jest również: cięcie tlenowe, plazmowe oraz z użyciem strumienia wody. Te poszczególne metody są skuteczne jeśli do ciecia zostanie użyta blacha o odpowiedniej grubości (więcej na https://zelka.pl/).

Cięcie tlenowe sprawdza się tylko i wyłącznie w przypadku materiałów o znacznej grubości. Przy pomocy tej metody można skutecznie ciąć tylko blachę, która to posiada powyżej 25 milimetrów grubości. Gdy użyty materiał będzie zbyt cienki, wówczas prace związane z cięciem blachy mogą zakończyć się niepowodzeniem. Blacha może posiadać też w efekcie końcowym liczne odkształcenia.

W ostatnim czasie bardzo często jest również stosowane cięcie plazmowe. Niemniej koszty prac związanych z wykonaniem tego typu usługi nie należą do najniższych, a metoda ta nie gwarantuje zbyt wysokiej jakości wyciętych krawędzi. Metoda ta jest nieskuteczna jeśli użyty metal jest bardzo cienki.
Z kolei cięcie wodą jest co prawda jest bardzo precyzyjne i nie powoduje odkształceń blachy, ale tego typu usługi są bardzo drogie. W związku z tym w przypadku dużej ilości elementów rozwiązanie to jest nieopłacalne.

Jak widać coraz bardziej popularne cięcie blach laserem na tle innych metod jawi się jako najbardziej korzystne rozwiązanie, w szczególności w przypadku ciecia bardzo cienkich oraz średnio grubych blach, których to grubość wynosi do 25 milimetrów. Używając tej sprawdzonej metody można zawsze uzyskać w pełni zadowalający efekt końcowy, bowiem ewentualne odkształcenia są minimalne. I co najważniejsze cena usług świadczonych w tym zakresie jest wyjątkowo przystępna.

Artykuł powstał przy współpracy z Zelka